Wielu osób ceni swobodę i niezależność, dlatego wybiera wakacje z dala od tłumów wycieczek all-inclusive. Są to osoby ciekawe świata, z duszą włóczykija, który przedkłada obcowanie z dziką naturą nad komfort hotelowych pokoi. Podróżowanie na własna rękę jest proste i wygodne o tyle, o ile nie małych dzieci, których natura nie będzie tak skłonna do surowych warunków jak u dorosłych. Jedni organizują sobie wycieczki wypożyczając lub kupując kampera, inni preferują biwakowanie pod namiotem. Odpowiedzmy więc na pytanie, który sposób podróżowania jest lepszy, by powrócić do domu naprawdę wypoczętym?
Warunki pogodowe
Jeżeli swój urlop planujemy w wakacje w kraju, gdzie o ładną pogodą latem nie trudno mamy pewność, że nic nas nie zaskoczy bez względu na to, czy noclegujemy w kamperze, czy w namiocie. Co jednak, gdy trafimy do krajów o bardzo kapryśnej pogodzie? Namiot, który rozbijemy z dala od cywilizacji z pewnością powinien ochronić nas przed przemoknięciem do suchej nitki w czasie deszczu lub burzy. Ale czy do końca tak jest? Podmokłe podłoże, przemoczony bagaż i ubrania to częsta zmora amatorów biwakowania pod namiotem. Po rozpięciu płachty okazuje się, że jedyne co widzimy to przemoknięta, zmarznięta przestrzeń dookoła, na którą wcale nie mamy ochoty wychodzić. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się, gdy jesteśmy pod namiotem z dziećmi, które łatwa mogą się rozchorować. Można oczywiście złożyć namiot i próbować pojechać w inne miejsce, ale wtedy znowu będziemy musieli postawić namiot i zamiast odpoczywać stracimy czas na rzeczy zbędne.
Takich problemów nie uświadczymy podróżując kamperem wypożyczonym lub kupionym. Będąc w posiadaniu kampera nie musimy planować swojej wycieczki w oparciu o mapę pogodową – jedziemy tam, gdzie chcemy. W przypadku ulewy czy burzy mamy suchy dach nad głową i nie musimy się obawiać, że część naszego dobytku przemoknie. Nawet jeśli deszcz utrzymuje się dłużej, możemy w gronie rodziny spędzać czas w środku kampera oglądając telewizję lub grając w gry planszowe. Natomiast jeżeli pogoda zdecydowanie nam doskwiera wystarczy tylko uruchomić silnik i pojechać kilka kilometrów dalej, bez ponownego pakowania swojego dobytku.
Wygoda podróżowania
Podróż samochodem z namiotem w bagażniku wymaga od nas nieustannego planowania. Na początek należy znaleźć stosunkowo równą powierzchnię, aby postawić nasz namiot. Następnie trzeba go rozstawić, a każdy kto choć raz biwakował pod namiotem wie, że często kończy się to niepotrzebnymi sporami wśród podróżujących. A co z żywnością, która wymaga mrożenia? Możemy zabrać urządzenie z wkładami mrożącymi, ale te w końcu stracą swoje właściwości, więc podróż do najbliższego sklepu wydaje się nieunikniona. Problemem może być sam sen pod namiotem. Im jesteśmy starsi tym trudniej o dobry zdrowy sen. Nierówna powierzchni, grudy ziemi, czy kamienie przebijające się przez płachtę namiotu i śpiwór niejednemu spędza sen z powiek. Do tego dochodzi robactwo, które zawsze jakimś sposobem przeniknie prze namiot, aby straszyć nas w najmniej oczekiwanym momencie. Nie zapomnijmy też o nocnych wycieczkach za potrzebą… Jeśli podróżujemy z dziećmi, zwłaszcza małymi sprawy snu, gotowania i codziennej toalety mogą przysporzyć nam wiele trudności.
Kamper i tu wygrywa z namiotowym obozowaniem. Wybierając miejsce kempingowania mamy zupełną swobodę – jeśli powierzchnia jest nierówna wystarczy naszego kampera wypoziomować. Nie musimy też rozstawiać kampera – gasimy silnik, a wszystkie sprzęty pozostają na swoim miejscu tak, jak w momencie wyjazdu. Większość kamperów, które wypożyczymy jest zapatrzonych w lodówkę, zlewozmywak i toaletę, co jest niezwykłym komfortem dla podróżujących. Nie musimy się zatem martwić o to, że nasze produkty rozmrożą się, a my będziemy musieli szukać najbliższego sklepu, żeby uzupełnić zapasy. Swoje posiłki możemy również przygotowywać w warunkach zbliżonych do domowych, co jest o tyle ważne, o ile mamy małe dzieci. I najważniejsza zaleta wszystkich kamperów wypożyczanych i kupionych – komfort snu na wygodnych, suchych łóżkach bez robactwa. W dodatku toaleta znajduje się w środku kampera także nie musimy już wychodzić w nocy na chłód i w ciemność.
Jak widać kamper bezkompromisowo wygrywa z namiotem. Noclegowanie pod namiotem ma swoje plusy i minusy zwłaszcza, gdy podróżujemy w gronie dorosłych. Jednakże założenie rodziny wiąże się z różnymi obowiązkami, do których należy zapewnienie jej bezpieczeństwa. Dlatego też wielu podróżników dopiero po latach decyduje się wypożyczyć lub kupić kampera – dzięki temu zapewniają rodzinie komfort bez potrzeby rezygnowania z pasji, jaką jest podróżowanie.