Podróżowanie kamperem wypożyczonym czy kupionym zdecydowanie różni się od podróży samochodem osobowym, pociągiem czy samolotem. W przypadku samochodu osobowego mamy swobodę i realny wpływ na kształt i przebieg podróży. Jednakże z pewnością nocowanie w nim nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji i z reguły okazuje się ostatecznością. W przypadku pociągu i samolotu nasza podróż odbywa się na zasadzie dotarcia z punktu A do punktu B, na którego przebieg nie mamy praktycznie żadnego wpływu. Tylko jazda kamperem daje nam pełną swobodę podróżowania i możliwość zaplanowania tej podróży całkowicie według naszego widzi mi się. Mimo to często zdarza nam się popełniać błędy, które w dłuższej perspektywie zniechęcają nas do kamperowania.
Pokonywanie zbyt długich odległości
Chęć dotarcia do miejsca docelowego w jak najkrótszym czasie to najczęstszy błąd popełniany przez kamperowiczów. Dzieje się tak najczęściej, gdy nasz urlop jest raczej krótki. Warto jednak pamiętać, że wiele godzin za kółkiem zmęczy nawet najbardziej zapalonego podróżnika. Wraz ze zmęczeniem spada poziom koncentracji, nasza reakcja na nieoczekiwane zdarzenia na drodze drastycznie maleje, a to wpływa na bezpieczeństwo nasze i osób z nami podróżującymi. Nasza nieuwaga moze doprowadzić do uszkodzenia wypożyczonego kampera, a koszty naprawy będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dlatego warto często zmieniać się na miejscu kierującego, a jeśli to niemożliwe robić przerwy, gdy tylko poczujemy pierwsze oznaki zmęczenia. Podróżowanie kamperem stwarza przecież możliwości do zwiedzania miejsc i obiektów, które mijamy nawet jeśli wcześniej tego nie planowaliśmy. Dodatkowo przestrzegajmy zasady wieczornego pakowania się – to pozwoli nam wyjechać kamperem z samego rana dnia następnego i uchroni przed niepotrzebnym pośpiechem.
Planowanie podróży kamperem
Podstawową zaletą podróżowania kamperem wynajętym lub kupionym jest oczywiście możliwość decydowania o miejscu docelowym i przebiegu całej podróży. Wiele osób, które nie maja jeszcze doświadczenia w kamperowaniu często na siłę stara się dopiąć wszystkie punkty zaplanowanej z góry podróży. To błąd! Jazda w pośpiechu, a nawet nocą tylko po to, by przestrzegać planu mija się z celem podróżowania kamperem. Niszczy przyjemność z wycieczki nie tylko kierowcom, ale i pasażerom, którzy przez wiele godzin muszą przebywać w kabinie kampera zamiast zwiedzać i poznawać nowe miejsca i ludzi. Jeśli „na sztywno” obierzemy sobie jako punkt docelowy miejscowość A może się przecież okazać, że cały nasz urlop zostanie zniweczony np.: przez złe warunki pogodowe albo rozczarowanie samym miejscem. Kamper przeznaczony jest dla osób spontanicznych, które bez obaw potrafią zmieniać swoje plany, gdy te okazują się chybione.
Kamper to synonim zmiany
Jeśli wbrew temu, co napisaliśmy wyżej o planowaniu naszej podróży, chcemy zwiedzić tylko jedną miejscowość i jej okolice nie powinniśmy jechać tam kamperem. Jeśli przez dwa tygodnie nie zamierzamy opuścić pola kempingowego lepiej do tego celu posłuży nam przyczepa kempingowa. Z łatwością możemy ja odczepić od samochodu, którym łatwiej zwiedzimy okolice niż w przypadku sporego kampera. Jeśli chcemy spędzić nasz urlop bez ciągłej zmiany miejsca warto zastanowić się czy kamper jest nam w ogóle potrzebny. Prościej, a czasem i taniej, jest dotrzeć na miejsce docelowe samochodem osobowym, pociągiem czy samolotem.
Człowiek uczy się na błędach jak mówi przysłowie. Jednakże, jeśli popełniane w czasie podróży kamperem błędy skutecznie zepsują nam humor, szybko zrazimy się do kamperowania, a co za tym idzie stracimy możliwość podróżowania w tak niezwykły sposób.