+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Jak zaplanować kilkumiesięczną podróż kamperem?

Podróżowanie kamperem daje dużo swobody i niezależności ,a także dużo szczęścia. Dla jednych jest to nietypowa forma wycieczki tak inna od zorganizowanych wyjazdów z biurem podróży. Dla inny jest to sposób na życie. Dla tych drugich kamerę staje się domem na kółkach na kilka długich tygodni a nawet miesięcy. Jaka przygotować się do długiej podróży kamperem?

Przygotowania teoretyczne

Jeśli planujemy kilku tygodniową lub nawet kliku miesięczną podróż kamperem powinniśmy zacząć planować swój wyjazd długo wcześniej. Jeśli podróżujemy kamperem w miejsca dobrze już nam znane spora część z tych przygotowań odejdzie. Warto jednak śledzić prognozy pogody oraz wyznaczyć trasę i miejsca, które tym razem w danym regionie chcielibyśmy zwiedzić.

Z kolei jeśli kierujemy się w miejsca odległe i nieznane przygotowania te potrwają zdecydowanie dłużej. Przede wszystkim upewnijmy się, że kraje i regiony naszej docelowej podróży to miejsca stabilne. Co to oznacza? Zapoznajmy się z kulturą i religią miejsca naszego wyjazdu, koniecznie sprawdźmy, czy nie panują tam jakieś konflikty zbrojne lub niepokojące ruchy narodowościowe,  które mogły by nam zagrażać. Dowiedzmy się, gdzie znajdują się polskie ambasady. Jeśli wyjeżdżamy do krajów, w których język angielski nie jest urzędowym nauczmy się kilku przydatnych zwrotów i zabierzmy ze sobą słowniczek.

Przygotowania praktyczne

Jeśli zakończymy etap planowania teoretycznego, przejdźmy do zadbania o sprawność techniczną kampera i jego przygotowania do długiej drogi. Przede wszystkim sprawdźmy ważność przeglądu rejestracyjnego OC. Pamiętajmy również o zielonej karcie, która uzupełnia ochronę ubezpieczeniową w ramach OC.

W kamperze koniecznie sprawdźmy wszystkie filtry i oleje i zaopatrzmy się w zapasowe. W zanadrzu na każdą ewentualność zawsze powinniśmy mieć ze sobą linkę, pasek klinowy czy komplet żarówek i bezpieczników.

Sprawdźmy także stan opon w  naszym kamperze. Jeśli bieżnik budzi wątpliwości koniecznie wymienny wszystkie opony, ponieważ trasy prowadzące przez wyboiste trasy w gorącym klimacie są zawsze trudne. Warto załadować do kamerą co najmniej dwa koła zapasowe.

Zastanówmy się nad zużyciem prądu podczas długiej podróży kamperem. Przeliczmy dokładnie, ile energii z akumulatorów zużyjemy w trasie oraz ile pochłoną urządzenia zasilane prądem takie jak lodówki, laptopy, telefony, telewizor itp.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...