Kamper czyli tzw. „dom na kółkach” idealnie nadaje się nie tylko do podróży latem, ale i w chłodniejsze, zimowe miesiące. Jeśli lubimy sporty zimowe, narty czy snowboard, z powodzeniem możemy wypożyczyć kampera lub pojechać własnym kamperem w polskie góry. Jeśli jeszcze nie podróżowaliśmy kamperem w chłodniejszych porach roku warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi zasad podróżowania kamperem zimą.
Zadbajmy o bezpieczeństwo w zbiornikach z wodą
Zimą często temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza, z tego względu powinniśmy regularnie śledzić prognozy pogody. W przeciwnym wypadku woda w zbiornikach kampera może zamarznąć i je rozsadzić. Dlatego tak istotne jest, by przy mrozach większych niż 5 stopni opróżniać zarówno bojler,jaki i zbiorniki z woda pitną. Niektóre z modeli kamperów posiadają specjalny system bezpieczeństwa, który przy niskiej temperaturze odprowadza wodę pod pokład kampera. Warto też opróżnić zbiornik toalety.
Co z ogrzewaniem kampera zimą?
Większość kamperów posiada cztery wyloty ciepłego powietrza. Znajdują się one w łazience, pod łóżkami, stołem, przy drzwiach bocznych, z których każdy można regulować ręcznie za pomocą przesłon. Nowsze modele kamperów posiadają automatyczny system sterowania ogrzewaniem, dzięki czemu możemy z góry ustawić temperaturę, jaka ma panować wewnątrz pojazdu.
Warto zadbać także o maty termoizolujące, które znacznie poprawią izolacje termiczną kampera. Umieszczamy je zwykle na przedniej i bocznych szybach, tak by błyszcząca strona przylegała do szkła.
Jaka zapobiegać rozładowaniu akumulatorów w kamperze zimą?
Kamper, jak każdy samochód, posiada akumulator służący do uruchamiana pojazdu. Drugi, dodatkowy akumulator w kamperze służy do zaopatrzenia w prąd część mieszkalną. To on odpowiada za działanie ogrzewania gazowego i lodówki. W niskiej temperaturze efektywność akumulatorów jest mniejsza, dlatego na każdym postoju powinniśmy podłączyć je do prądu, by uniknąć ich rozładowania.