+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Ile benzyny spala kamper?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przestrzegając zasad ekonomicznej jazdy tj. unikanie szybkiej jazdy i gwałtownego hamowania, kamper średnio spali 9-11 litrów benzyny na 100km. Wszystko więc zależy od stawki za litr benzyny na polskich drogach. W przypadku zagranicznych wycieczek po Europie stawki te uzależnione będą od tamtejszych cen paliw liczonych już w Euro.

Koszty paliwa w mieście i poza miastem

Kamper zdecydowanie więcej spali paliwa jeśli dosyć często będziemy poruszali się po mieście. Jest to logiczne, ponieważ infrastruktura miasta co raz będzie kazała zatrzymać się nam na światłach, rondach czy przed przejściem dla pieszych. Na równej autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie przez wiele kilometrów będziemy mogli prowadzić kampera ze stałą prędkością powinniśmy zmieścić się w średniej 8 l na 100km. Jeszcze inaczej będzie wyglądało spalanie paliwa jeśli poruszamy się pod górę krętymi górskimi drogami.

Koszty paliwa zimą

Pozostaje również kwestia pory roku. Zimą spalanie paliwa w kamperze będzie zdecydowanie większe. Wiąże się to z ujemnymi temperaturami i związanymi z nimi zmianami stanu nawierzchni, a więc warunków, w których musi poruszać się kamper. Spadek temperatury do ponad -10 stopni Celsjusza zwiększa zużycie paliwa koniecznego do ogrzania jednostki napędowej i układu wydechowego.

Koszty paliwa a model kampera

Warto też dodać, że zużycie paliwa zależy również od rodzaju kampera. I tak na przykład średniej klasy kampery pół-zintegrowane nie mają kabiny nad szoferką, jazda nimi może więc być szybsza i zużywają mniej paliwa niż podaje średnia. Natomiast tańsze kampery typu alkowa, które są wyposażone w miejsce do spania nad kabiną kierowcy, zwiększają nie tylko wygodę, ale i koszta związane z tankowaniem kampera.

Przed zakupem lub wypożyczeniem kampera zawsze powinniśmy pamiętać, aby zapytać o wszelkie koszty związane z jego zakupem, czyli o jego cenę końcową. Zapytajmy również o spalanie paliwa modelu i rodzaju kampera, o którym myślimy. Dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek podczas podróży.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...