+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Dziecko w kamperze – jak się przygotować do rodzinnej podróży?

Zbliżający się okres wakacyjny to moment, w którym każdy zaczyna planować swój urlop. Jedni decydują się w raz z całą rodziną na zorganizowane wakacje z biurem podróży do najbardziej znanych kurortów w Europie i na świecie. Inni wolą podróże na własną rękę, gdzie to od nich zależeć będzie jak ułożą sobie plan zwiedzania malowniczych zakątków ziemi. Doskonałym wyjściem w takiej sytuacji jest wynajem lub kupno kampera, który pozwoli osiągnąć nam maksymalną niezależność podróżowania. Co jednak jeśli mamy małe dzieci lub te trochę większe, na bezpieczeństwo których należy zwrócić szczególną uwagę? Jak powinniśmy się przygotować, aby podróżowanie kamperem z dziećmi było przygodą zarówno dla nich jaki dla nas?

Różne wymagania w zależności od wieku

Jeżeli podróż kamperem w towarzystwie dzieci to nasza pierwsza tego typu wyprawa z pewnością będziemy potrzebować innego wyposażenia pojazdu zależności od wieku dzieci. W przypadku małych dzieci do roku istotne będzie zabranie ze sobą wszystko to, co sprawi, że nasze dziecko będzie czuło się  jak w domu. Zabierzmy więc przewijak, łóżeczko, ulubione zabawki, nocniki, jeśli z niego korzysta. Nie zapomnijmy zaopatrzyć się w apteczkę, maści na owady, kremy przeciwsłoneczne i akcesoria pielęgnacyjne dla dziecka. Warto zastanowić się dłużej jakie przybory należy wziąć ze sobą i odpowiednio wcześniej zorganizować miejsce na przechowywanie tych sprzętów. Okazuje się to niezwykle istotne jeśli podróżujemy z dwójką dzieci w różnym wieku i różnej płci – tu dochodzi dodatkowe miejsce na ubrania odpowiednie do różnych warunków pogodowych. Pamiętajmy jednak, że za pomocą rolet lub markiz, w każdej chwili w czasie postoju czy noclegu, możemy dodatkowo zwiększyć powierzchnię użytkową kampera, co okazuje się niezwykle wygodne zwłaszcza w mniej pogodne i chłodniejsze dni.

Najistotniejsze jednak podczas całej wyprawy kamperem będzie dobór odpowiedniego fotelika do jazdy dla dzieci. Obecne przepisy prawne wymagają od nas przewożenia naszych pociech w foteliku, gdy dziecko nie osiągnęło 150 cm wzrostu bez względu czy ma mniej, czy więcej niż 12 lat. Jedynym odstępstwem od tego obowiązku jest waga dziecka – jeśli dziecko waży więcej jak 36 kg i mierzy ponad 135 cm może jechać na tylnym siedzeniu z przypiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli decydujemy się przewozić małe dzieci na przednim siedzeniu, pamiętajmy, że robimy to tylko na własną odpowiedzialność . W takim przypadku, fotelik powinien znajdować się tyłem do kierunku jazdy a poduszki powietrzne powinny być zdezaktywowane. Bez względu na wiek dzieci reguła podróżowania kamperem jest taka, że podczas jazdy dzieci nie powinny spać na łózkach tylko na fotelikach lub siedzeniach przypięte pasami – zapobiega to nieszczęśliwym wypadkom w trakcie gwałtownego hamowania.

Jakie korzyści przynosi podróżowanie kamperem z dziećmi?

Przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, od początku oswajają się z otaczającym je światem. Także starsze dzieci chwalą sobie chwile spędzone w kamperze. Nie tylko odkrywają specyfikę wnętrza kampera, ale też bez skrępowania mogą oddawać się, często hałaśliwym zabawom, ponieważ za ścianą kampera nie ma żadnych sąsiadów, ze względu na których należałoby je uciszać. Kamper to świetne miejsce dla dziecięcego indywidualizmu, nie ograniczonego przez regulaminy hotelowe. W chłodniejsze dni bez przeszkód można zagrać z nimi w gry planszowe lub obejrzeć film na DVD, ponieważ w większości wynajmowanych kamperów telewizor to absolutny standard. W cieplejsze dni dzieci śmiało mogą jeździć na rowerze czy rolkach. Także kontakt z odmienną kultura i reprezentującymi ją ludźmi korzystnie wpływa na rozwój dziecka i zaspokaja jego niespożytą potrzebę poznawania świata.

Podróżowanie kamperem z dziećmi to także wygoda dla ich rodziców. Istotną zaletą takiego podróżowania jest wyposażenie kamperów w toaletę. Jeżeli dziecko ma potrzebę skorzystania z niej nie trzeba szukać najbliższej stacji czy restauracji – wystarczy jedynie zatrzymać się na poboczu. Także w przypadku, gdy dzieci marudzą, że są głodne w każdym momencie można przygotować im ciepły posiłek, w dodatku ze składników trzymanych w lodówce, którzy sami uprzednio wybieraliśmy. W czasie podróżowania kamperem z dziećmi ważny jest też fakt, że gdy pogoda jest deszczowa, można przemieścić się kilkanaście kilometrów dalej i trafić na bardziej łaskawa pogodę.

Wybierając się w podróż kamperem z dziećmi, możemy podróżować taniej i wygodniej niż w przypadku zorganizowanej wycieczki z biura podróży. Z pewnością podróż ta będzie dla nas wygodniejsza ze względu na brak ograniczających nas reguł hotelowych. Ostatecznie możemy spędzić kilkanaście niezapomnianych dni wyłącznie w małym rodzinnym gronie, wynagradzając dzieciom ten czas, gdy nie mogliśmy poświęcić im całej swojej uwagi.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...