Kampery podczas podróży zastępują uczestnikom wyjazdu mieszkanie jednocześnie spełniając funkcję pojazdu, dzięki któremu można dotrzeć do postawionego sobie celu wyprawy. Polacy chętnie decydują się na wypożyczenie pojazdu, a nawet zakup własnego samochodu, zarówno tego używanego jak i zupełnie nowego. Niezależnie od tego gdzie zostanie zakupiony pojazd warto zwrócić uwagę na to, który z nich jest najbezpieczniejszy. Kupując używanego kampera trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny i przetestować auto w jeździe próbnej. Podróżowanie kamperem nierozłącznie wiąże się ze swobodą i wolnością, dlatego występuje konieczność dokonania wszelkich starań, aby wyprawa za każdym razem była bezpieczna. Zwolennicy kamperów decydują się nie tylko na podróże po terenie Polski, ale także bliższe lub dalsze wyjazdy poza granice kraju, w których poczucie bezpieczeństwa pozwoli na cieszenie się wakacjami w odpowiednim stopniu. Bezpieczeństwo jest czymś, co sprawia, że w przypadku wystąpienia jego braku uczestnicy wyjazdu nie są w stanie w pełni się zrelaksować i odpocząć. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotne i dotyczy spraw związanych zarówno ze stanem technicznym pojazdu, a więc brakiem jakichkolwiek usterek, które mogą przyczynić się do wystąpienia wypadku drogowego, ale także dotyczy bezpieczeństwa osobistego uczestników wypraw, co oznacza brak wszelkich wątpliwości dotyczących włamań i kradzieży.
Rodzaje kamperów a bezpieczeństwo
Istnieje wiele rodzajów kamperów, które oprócz różnic w wielkości, wyglądzie oraz wyposażeniu różnią się poziomem bezpieczeństwa. Pierwszym rodzajem jest kamper-van, który z zewnątrz przypomina zwykłego busa, co przyczynia się do możliwości postojów pojazdu na zwykłych parkingach. Podróżowanie vanem jest dość proste, ponieważ auto nie jest dużych gabarytów, a jego osiągane prędkości mogą być wysokie. Bezpieczeństwo w tym przypadku skupione jest głównie na braku skupiania uwagi pojazdu jako kampera, co nie zachęca potencjalnych złodziei do wtargnięcia do środka i kradzieży znajdujących się wewnątrz przedmiotów. Alkowa jest kamperem, który posiada specjalne miejsce sypialniane nad kabiną kierowcy, co wpływa na niewielki rozmiar pojazdu. Miejsce sypialniane umieszczone wysoko pozwala na zwiększone poczucie bezpieczeństwa w przypadku, kiedy w pobliżu znajdują się inne osoby. Pół-integral jest pojazdem, w którym część mieszkalna jest częściowo połączona z szoferką, dzięki czemu kierowca może szybko odjechać z danego miejsca bez wysiadania z pojazdu. Pojazdy Integral dają podobne możliwości bezpieczeństwa jak kampery pół-integral, jednak w tym przypadku są to samochody luksusowe i całościowo łączą szoferkę z częścią mieszkalną. Zdecydowanie bezpieczniejsze są pojazdy, które pozwalają na przejście kierowcy ze strefy mieszkalnej do szoferki bez wychodzenia na zewnątrz.
Pojazd nowy czy używany ?
Różnica w poziomie bezpieczeństwa kamperów nowych i używanych wynika z ich stanu technicznego. W przypadku nowego pojazdu prawdopodobieństwo posiadania przez niego wad jest niewielkie co sprawia, że jest on dużo bezpieczniejszy od używanego pojazdu z wielu względów. Kupując używany samochód turystyczny należy mieć na uwadze, że może on posiadać wady i usterki, których nie można dostrzec od razu, a jedynie po rozpoczęciu użytkowania. Duża część sprzedawców unika wyjawienia prawdziwego stanu samochodu.
Parametry samochodu
Na bezpieczeństwo podróży wpływa również poradzenie sobie auta w przypadku kolizji. Kupując kampera warto zwrócić uwagę na to jak rozplanowane jest miejsce w części mieszkalnej oraz jak jest zbudowany, ponieważ luźno pozostawione rzeczy stanowią niebezpieczeństwo chociażby w sytuacji nagłego hamowania. Ważne jest aby pojazd był stabilny i dobrze zbudowany, gdyż w czasie zderzenia część z kamperów w dużej mierze ulega zniszczeniu co jest szczególnie niebezpieczne dla podróżujących.