+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Za co i ile zapłacimy podróżując kamperem?

Okres wakacji i urlopów zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli jesteśmy fanami dalekich podróży a nie chcemy przepłacać, wykupując wycieczkę z biura warto wziąć pod uwagę wynajem lub kupno kampera. Caravaning cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju nie tylko ze względu na swobodę przemieszczania się, ale i na koszty nim związane. Przypatrzmy się bliżej ile i za co będziemy musieli zapłacić wybierając się na urlop kamperem.

Kupno czy wynajem kampera?

Jest to pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w pierwszym rzędzie. Jeżeli caravaning to przygoda, którą dopiero zaczynamy, lepiej zapoznać się z cenami, które oferują wypożyczalnie kamperów. Podróżowanie kamperem może, ale wcale nie musi przypaść nam do gustu.

Cena wynajmu kampera waha się w zależności od pory roku i jest uzależniona od rocznika, modelu i wyposażenia kampera. W sezonie wysokim, który przypada na początek maja i kończy się w październiku cena, którą przyjdzie nam zapłacić wynosi od ok. 500 zł do 800 zł za dobę. Pozostałe miesiące to okres niski, w którym zapłacimy niemal 300 zł mniej za dobę niż w sezonie wysokim.

W przypadku, gdy jesteśmy fanami kamperowania i nie wyobrażamy sobie podróżowania w inny sposób bardziej oczywiste będzie kupno kampera nowego lub używanego. Po pierwsze, uniezależnimy się od sezonowych cen wypożyczalni. Po drugie, zabudujemy i wyposażymy auto po swojemu. Po trzecie, w perspektywie lat z pewnością zaoszczędzimy. Cena używanych kamperów waha się od 30 do 50 tys. złotych, zaś koszt zakupu nowego kampera to widełki rzędu 200-400 tys. złotych.

Koszty paliwa i opłaty drogowe

Koszty, które przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to koszty paliwa, które spalimy w trasie. Tu najważniejsza jest ilość kilometrów, które planujemy pokonać. Większość kamperów spala ok. 10 litrów na 100 km, jednak warto pamiętać, że im szybciej i gwałtowniej jedziemy, tym spalanie to jest większe. To powinno zachęcić nas do przestrzegania prawidłowej prędkości na trasie i ekonomicznej jazdy.

Istotne są również opłaty drogowe obowiązujące pojazdy o wadze do 3,5 tony. Jeżeli planujemy zwiedzać europejskie kraje obowiązuje nas kupno winiety, która umożliwi nam poruszanie się kamperem zgodne z prawem. W wielu krajach koszt ten różni się, jednakże za wykupienie 14 dniowej winiety będziemy musieli zapłacić średnio 40-60 zł.

Pobyt na polu kempingowym

Kempingowanie w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach to kolejny koszt, z którym musimy się liczyć. Na szczęście nie jest on zbytnio wygórowany. W wysokim sezonie powinniśmy wydać ok. 50 zł za dobę kamperowania; w niskim sezonie zapłacimy nawet o połowę mniej. Ważne jest również położenie pola kempingowego. Najwyższe stawki osiąga doba kamperowania nad morzem.

Do opłat tych dochodzą koszta związane z opłatą serwisową i stawki ubezpieczenia kampera. Jednakże warto na spokojnie przeliczyć kwotę, jaka będziemy musieli wydać na podróż kamperem z tą za wycieczkę z biura podróży – różnica może nas mile zaskoczyć…

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...