+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Jakie są sposoby na chorobę lokomocyjną w kamperze?

Podróż kamperem w  wymarzone miejsca to idealne rozwiązanie dla osób spontanicznych i ciekawych świata. Jednakże pokonywanie setek kilometrów, nierównomierne tempo jazdy, kołysanie pojazdu na krętych i wyboistych drogach to udręka tych, którzy cierpią na chorobę lokomocyjną. Wymarzoną podróż zamienia w koszmar nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej podczas podróży kamperem?

Choroba lokomocyjna jest wywołana nieprawidłową reakcja błędnika wskutek zmiany pozycji ciała podczas turbulencji, gwałtownego hamowania, kołysania czy ruchu okrężnego. Podczas jazdy kamperem błędnik odnotowuje zmiany położenia ciała, której z kolei nie rejestruje nasz wzrok, ponieważ tak naprawdę my pozostajemy w tym samym miejscu. Właśnie ta sprzeczność pomiędzy odczuciami a narządem zmysłu powoduje zawroty głowy, mdłości i wymioty. Najczęściej choroba lokomocyjna doskwiera dzieciom, które z wiekiem z  niej wyrastają. Jednakże  wielu dorosłych cierpi  z powodu choroby lokomocyjnej całe życie, co skutecznie powstrzymuje ich od podróżowania jakimkolwiek środkiem transportu. Jakie są sposoby na radzenie sobie z  chorobą lokomocyjną?

Leki na chorobę lokomocyjną

Najczęstszym sposobem na radzenie sobie z chorobą lokomocyjną jest stosowanie leków dostępnych w aptece bez recepty. Jeżeli któryś z  członków naszej rodziny cierpi na nią warto zawsze uzupełniać apteczkę w  kamerze o te leki. Wart jednak pamiętać o skutkach ubocznych tych leków, jakim są senność a nawet zaburzenia wzroku, co może znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy kamperem jeśli zażywa je kierowca.

Akupresura

Akupresura to metoda zwalczająca wiele dolegliwości, w tym chorobę lokomocyjną, znany w  Chinach od kilku tysięcy lat. Polega ona na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele –  w tym przypadku punkt ten znajduje się na wewnętrznej stronie przedramienia tuż nad nadgarstkiem. Można uciskać go podczas jazdy kamperem za pomocą specjalnych opasek akupresurowych. Co najważniejsze sposób ten nie powoduje żadnych skutków ubocznych jak senność czy ból głowy, dlatego z  powodzeniem mogą stosować go kierowcy oraz dzieci.

Świeże powietrze

Aby zapobiec chorobie lokomocyjne  kamperze warto zadbać o dopływ świeżego powietrza podczas jazdy. Spaliny samochodowe czy choćby przejazd w okolicy oczyszczalni ścieków mogą wywołać lub nasilić objawy choroby lokomocyjnej. Dlatego, jeśli myślimy o kupnie kampera warto zainwestować w   klimatyzacje. Natomiast jeśli chcemy kampera wynająć sprawdzajmy, czy dany model posiada takową. Przed samą jazdą usuńmy też wszelkie choinki zapachowe i urządzenia z  olejkami aromatycznymi, a na końcu dokładnie przewietrzmy jego wnętrze.

Naturalne sposoby

Imbir od setek lat znany był żeglarzom, którzy zażywając go, przeciwdziałali chorobie lokomocyjnej. Stosuje się go w przypadku infekcji, problemach z trawieniem czy  bólem stawów i migrenach. Wykazuje też właściwości przeciwwymiotne, łagodzi mdłości i poprawia samopoczucie, dlatego stosuje się go często w  leczeniu objawów choroby lokomocyjnej. Preparaty ziołowe z  dodatkiem imbiru mogą stosować zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży.

Najlepszym sposobem jest zapobieganie bodźcom, które wywołują chorobę lokomocyjna. Jednakże jeśli oznacza to rezygnację z  podróży kamperem warto wypróbować dostępne metody, aby móc cieszyć się podróżowaniem i odkrywaniem nowych, wspaniałych miejsc.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...