+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Jak zapobiec awariom podczas podróży kamperem?

Daleka podróż kamperem w nieznane dotychczas miejsca i kraje to nie lada przygoda, ale i wyzwanie. Dla jednych prowadzenie pojazdu to niemiła konieczność, inni jeżdżąc zarabiają na życie, natomiast dla wytrawnych kamperowiczów prowadzenie kampera to pasja dająca uczucie wolności. Aby tej wolności niczym nie zakłócić, warto zadbać o sprawność kampera wynajmowanego lub kupionego, ponieważ każda awaria pochłonie nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale i cennego czasu.

Awaria silnika

Do najczęstszych awarii kampera należą awarie silnika, których przyczyn może być wiele. Z reguły jest to zatarcie lub zerwanie paska rozrządu oraz awaria turbiny. Jak temu zapobiegać? Nie ma lepszego sposobu jak dbanie o odpowiedni poziom oleju w silniku oraz jego regularna wymiana. Głośniejsza niż zwykle praca turbin oraz większe zadymienie spalin jest informacją o zmniejszonej mocy silnika. Jednak to, co od razu powinno skierować nas do mechanika samochodowego, to wyciek oleju z silnika. Przed każdą podróżą kamperem bezwzględnie powinniśmy sprawdzić poziom oleju i sprawność silnika, tak by żadna awaria tego typu nie zaskoczyła nas na trasie.

Awaria hamulców

To, że jest to jedna z najbardziej niepożądanych i niebezpiecznych awarii nie trzeba nikomu mówić. Jest to niebezpieczne nie tylko dla nas, gdy prowadzimy kampera, ale i dla innych na drodze, ponieważ brak możliwości hamowania powoduje bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu. Główną przyczyną awarii hamulca są zużyte klocki hamulcowe oraz nieszczelny przewód hamulcowy. Zapadnięcie się pedału hamulca i utrata możliwości hamowania kamperem są wynikiem przegrzania się płynu hamulcowego zwłaszcza po długotrwałym hamowaniu. Należy także kontrolować także poziom płynu hamulcowego  w kamperze, ponieważ jego zbyt duży ubytek może świadczyć o jego wyciekach. Nasza podróż kamperem nieraz przebiegała będzie przez kręte serpentyny lub prowadziła z gór, dlatego jeśli cenimy zdrowie swoje i swojej rodziny nie powinniśmy zaniedbać sprawdzenie sprawności układu hamulcowego przed wyjazdem.

Awaria układu elektrycznego

Jedną z najczęstszych przyczyn interwencji pomocy drogowej są właśnie awarie związane z układem elektrycznym samochodów. I tu przyczyn awarii może być wiele – od spięcia w instalacji, po rozładowanie przeciążonego akumulatora, aż po wadę fabryczną. Wiele z tych usterek trudno przewidzieć, niektórych natomiast da się uniknąć, dbając o akumulator. Warto odwiedzić zakład kontroli pojazdów i upewnić się, że akumulator w kamperze po 5 latach użytkowania nadaje się do dalszej eksploatacji.

Przebita opona

Przebita opona to awaria, której każdy kierowca doświadczył chociaż raz w życiu. Należy do najczęstszych problemów na drodze i może stworzyć realne zagrożenie wypadkiem. Może być wywołana ciałami obcymi leżącymi na drodze np.: kamieniami, gwoźdźmi czy szkłem, jak również gwałtownym manewrem kamperem. Niestety ta usterka ma charakter losowy i w wielu przypadkach nie możemy jej zapobiec. Możemy natomiast odpowiednio się na nią przygotować. Powinniśmy zatem regularnie kontrolować poziom zużycia opon oraz ciśnienie w nich. Zadbajmy też od koło zapasowe, podnośnik i klucz do niego, które zawsze powinny znajdować się w bagażniku.

Usterki to zmora każdego kierowcy – zawsze zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego przed wyjazdem w daleką podróż kamprem warto samemu sprawdzić jego stan techniczny a w razie wątpliwości zaprowadzić go do mechanik samochodowego. Regularna kontrola wszelkich płynów i układów przedłuży również życie twojemu kamperowi. Jeśli wynajmujesz kampera upewnij się, że przeszedł testy kontrolne, tak abyś mógł podróżować spokojny o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...