+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Gdzie nocować kamperem?

W Polsce z roku na rok przybywa miłośników podróży kamperami. W wielu krajach takich jak Niemcy, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania taki sposób podróżowania od dawna  jest bardzo popularną formą wypoczynku. Wynika to z faktu, że kamper pozwala nam na swobodne i stosunkowo tanie przemieszczanie się po całej Europie, uniezależniając nas od hotelowych regulaminów. Ten swoisty dom na kółkach, bez względu na to czy kupiony, czy wypożyczony, wyposażony jest w miejsce do spania, siedzenia oraz aneks kuchenny i łazienkę, dlatego jest w stanie zapewnić podstawowe funkcjonalności, które pozwalają nam zaszyć się w najbardziej malowniczych zakątkach świata z dala od cywilizacji.

Parkowanie a kempingowanie – jaka jest różnica?

Kamper zapewnia nam dach nad głową oraz miejsca, gdzie możemy w spokoju i ciszy się przespać – wystarczy jedynie stanąć i wyłączyć silnik. Czy jednak wszystkie miejsca nadają się do noclegowania kamperem? Istnieje podstawowa różnica w wielu krajach pomiędzy parkowaniem a kempingowaniem.

I tak jeżeli nie mamy rozstawionych wokół kampera krzeseł, stołu czy markizy, z kampera nie wydostają się zapachy związane z gotowaniem, a wszystkie koła stykają się z podłożem to kamper jest zaparkowany. W każdym innym wypadku jest to kempingowanie. Według polskiego prawa kamper o masie do 3,5 tony traktowany jest jako samochód osobowy i można nim parkować w wyznaczonych do tego miejscach. Stąd tez bezpłatne parkingi pozwolą nam cieszyć się tanim i bezpiecznym noclegiem. Można również skorzystać z parkingów przy stacjach benzynowych czy restauracjach, jeżeli właściciele i pracownicy wyrażą na to zgodę.

Noclegowanie kamperem na dziko?

Podróżowanie kamperem z pewnością jest dla tych, którzy mają dość szukania miejsc noclegowych i negocjowania ich cen. To również idealna opcja dla tych co przedkładają stołowanie się w drogich restauracjach nad przygotowywanie zdrowych i tanich posiłków, które wychodzą spod naszej reki. Szukanie wolnych miejsc parkingowych też może być uciążliwe na dłuższą metę.

Dlatego też dobrym sposobem na tani nocleg to nocowanie na podwórku u gospodarzy wolnostojących domków. Oczywiście uprzednio należy porozmawiać z właścicielami posiadłości i uzyskać zgodę na noclegowanie kamperem. Jest to też świetna okazja do poznania nowych ciekawych ludzi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dobrym wyjściem jest też korzystanie z leśnych polan i wiejskich dróg jako miejsca do kempingowania, pod warunkiem, że nie blokujemy przejazdu. Można również noclegować w pobliżu jeziora lub rzeki w w miejscach do tego wyznaczonych lub na dziko jeżeli miejsc takich nie ma. Tam też można rozpalić ognisko lub grilla, pamiętając zawsze, żeby zostawić po sobie porządek i ugasić ogień, aby nie stwarzać zagrożenia pożarem.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...