+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Etykieta kamperowania – jakich zasad należy bezwarunkowo przestrzegać?

Zasady dobrego wychowania są mile widziane wszędzie, nie tylko w kontaktach z innymi ludźmi, ale także podczas korzystania z uroków natury, gdzie towarzyszy nam jedynie przyroda. Na każdym polu kempingowym obowiązują pewne zasady, ich znajomość jest wielce pożądana, jeśli nie chcemy narobić sobie kłopotów, a za granicą wystawić złej opinii swojemu krajowi. Poniżej znajdziemy listę najważniejszych zasad, z którymi powinniśmy się zapoznać jeżeli po raz pierwszy wybieramy się w podróż kamperem. Także dla „starych” kamperowiczów to okazja do odświeżenia sobie pamięci przed kolejnym sezonem kamperowym.

1. Cisza nocna

To jedna z podstawowych zasad, do których powinniśmy się zastosować w trakcie kempingowania na polu kempingowym. Na większości pól kempingowych cisza nocna obowiązuje od 22.00 do 07.00 rano. Nie znaczy to oczywiście, że w tych godzinach bezwarunkowo musimy udać się na spoczynek. Chodzi jedynie o to, aby w tych godzinach zachowywać się ciszej tak, by nie przeszkadzać innym kamperowiczom. Nie wszyscy chodzą spać późno w nocy i nie wszyscy lubią rano wstawać szczególnie w trakcie urlopu. Pamiętajmy, by nocą i nad ranem nie prowadzić głośnych rozmów, nie puszczać głośniej muzyki i nie trzaskać drzwiami kampera, a z pewnością utrzymamy przyjazne stosunki z sąsiadami.

2. Nie hałasuj

Ta zasada powinna nas obowiązywać przez całą dobę podczas kamperowania. I tak jak w przypadku zachowania ciszy nocnej, powinniśmy zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać innym kamperowiczom. Nie popisujmy się mocą naszych głośników, bo nie każdy preferuje taką muzykę jak my. Głośne zwracanie na siebie uwagi to domena ludzi niedojrzałych.

3. Zwracajmy uwagę na dzieci

To także ich wakacje, więc dobrze, żeby się wyszalały i rozładowały swoją energię, ale miejmy tez na uwadze, że rozwrzeszczane dzieci ganiające gdzie im się żywnie podoba z pewnością nikomu nie pozwalają odpocząć. Uciszajmy swoje pociechy, gdy zachowują się z byt głośno. To także lekcja życia dla nich – przekonają się, że nie są same i nie wszystko im wolno, zaczną tez zwracać uwagę na innych wokół siebie.

4. Nie naruszajmy cudzej przestrzeni

Zawsze, gdy parkujemy kamperem, zwróćmy uwagę, czy odległość między naszym samochodem a innym jest odpowiednio duża. Miejmy na uwadze, że przestrzeń wokół kampera traktowana jest przez kamperowiczów jak świętość – służy im jako ogród. Rozstawione stoły i krzesła przy kamperze to sygnał dla nas, że ta przestrzeń jest nie do naruszenia. Nie skracajmy zatem drogi przez cudzą parcel, korzystajmy za to ze wyznaczonych ścieżek.

5. Sprzątaj po sobie

Pole kempingowe to nie śmietnik. To, że płacimy za miejsce postojowe nie uprawnia nas do pozostawienia po sobie bałaganu. Pozostawmy miejsce, które opuszczamy w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać – w końcu nikt nie miałby ochoty zaczynać wypoczynku od sprzątania po kimś. Wszystkie śmieci pakujmy w worki i wyrzucajmy je w miejscach do tego przeznaczonych, pamiętając o zasadach segregacji odpadów. Uczulajmy dzieci na utrzymywanie porządku wokół kampera. Sprzątajmy także po swoich pupilach. Zanieczyszczony trawnik to nic przyjemnego, zwłaszcza podczas posiłków czy zabaw z dziećmi na świeżym powietrzu.

6. Używajmy urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem

Pola kempingowe wyposażone są w specjalne miejsca, w których możemy wylać zawartość naszej toalety, dlatego nie warto tego robić spuszczając ścieki do zwykłej toalety lub studzienki ściekowej. Nasze naczynia myjmy w kuchni do tego przeznaczonej, nie zaś w łazience, w której inni poddają się zabiegom myjącym.

7. Nie niszcz

To bardzo ważna zasada, której wszyscy zawsze i wszędzie powinniśmy przestrzegać. To, że coś nie jest nasze, nie znaczy, że musimy to popsuć. Dbajmy o sprzęty ogólnie dostępne jak o nasze własne, dzięki temu przez wiele lat będą mogły służyć nam i innym kamperowiczom. Zasada ta odnosi się także do zieleni wokół nas. Nie dewastujmy roślin i drzew, tak by przyszłe pokolenia mogły korzystać z ich dobrodziejstw.

8. Bądź miły i pomocny

Kolejna zasada, która wpłynie pozytywnie na relacje z innymi kamperowiczami oraz na nasze własne samopoczucie. Przestrzeganie wszystkich powyższych zasad w połączeniu z szerokim uśmiechem pomoże zawiązać nam nowe przyjaźnie. Chętnie służmy pomocą innym kamperowiczom – nie udawajmy, że nie widzimy ich problemu. Pamiętaj, że każda pomoc w granicach naszych możliwości jest na wagę złota. Czasem wystarczy tylko dobry pomysł, by rozwiązać czyjś problem.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...