+48 508 724 542 info@kampery.lublin.pl

Dobrze wyposażony kamper – o czym powinniśmy pamiętać?

Wybierając się w daleką podróż kamperem powinniśmy być jak najlepiej przygotowani na wszelkie okoliczności. Należy zadbać o bezpieczeństwo nie tylko naszej rodzinny, ale i innych uczestników na drodze. Doposażenie i modernizacja kampera nie wymaga dużych nakładów finansowych, a z pewnością ułatwi i uprzyjemni nam wypoczynek. O jakich czynnościach powinniśmy pamiętać oraz funkcjonowanie jakich sprzętów powinniśmy sprawdzić zanim ruszymy w trasę?

Ograniczenia wagowe kamperów

Zanim opuścimy tzw. cywilizację, gdzie możemy wstąpić do sklepów, czy na stację benzynową, skorzystajmy z najbliższej wagi samochodowej. Wożenie nadprzepisowej ilości kilogramów stanowi nie tylko zagrożenie przy manewrach na drodze, ale pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów podróży w postaci mandatów w przypadku kontroli służb mundurowych. O zmniejszeniu wagi kampera warto pomyśleć na kilka dni przed podróżą. Diabeł tkwi w szczegółach i tak wszelkie ścianki działowe, szafki, kanapy, wyposażenie kuchni w żywność i sprzęt gospodarczy, urządzenia grzewcze i hydrauliczne, dodatkowy sprzęt turystyczny znajdujące się na pokładzie sprawiają, że z łatwością możemy przekroczyć dopuszczalną bezpieczną wagę pojazdu. Warto przy okazji na bieżąco opróżniać zbiorniki z brudną wodą oraz usuwać fekalia.

Urządzenia i instalacje elektryczne w kamperach

Bez sprawnego działania wszystkich sprzętów i instalacji nie powinniśmy wyruszać w podróż bez względu na to czy jest to kamper wynajmowany czy nasz własny. Na początku powinniśmy sprawdzić stan baterii obu akumulatorów w kamperze: rozruchowego i użytkowego. Skontrolujmy ich napięcie za pomocą woltomierza. Jeżeli wartość woltomierza zbliża się do niebezpiecznie niskiego poziomu, nie należy odkładać jego podładowania na później. Na nasze szczęście zdecydowana większość pól kempingowych posiada miejsca wyposażone w gniazdka z prądem, dzięki czemu bez problemu podładujemy swój akumulator prostownikiem.

Niezwykle istotne jest kontrolowanie instalacji elektrycznej w czasie jazdy. Centralny system sterowania znajduję się w zabudowie mieszkalnej kampera i odpowiada on za monitorowanie poziomu czystej wody w zbiorniku oraz pracy akumulatorów. Panel ten steruje również ogrzewaniem postojowym, a w nowocześniejszych modelach odpowiada także za klimatyzację. Kontrolki palące się na zielono informują nas, że urządzenia działają prawidłowo; analogicznie czerwone lampki wskazują te urządzenia, w których występują problemy w funkcjonowaniu.

Większość kamperów wyposażonych jest w kuchenki dwu- lub trzypalnikowe i nie różnią się one specjalnie od tych, których używamy w swoich domach. Warto jednak pamiętać i zawracać uwagę na prawidłowe odkręcanie zaworów z gazem – należy go wcisnąć przy odkręcaniu i odczekać kilkanaście sekund zanim puścimy zawór, by płomień nie zgasł zbyt wcześnie a gaz nie ulatniał się.

Także chłodziarki to standardowe wyposażenie kamperów na wynajem. Aby zwiększyć poziom wydajność ich chłodzenia powinniśmy przed podróżą odkurzyć radiator znajdujący się z tyłu urządzenia. Przedmuchanie układu sprężonym powietrzem skutecznie oczyścić go z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń m.in.: kurzu i pajęczyn. Skontrolować powinniśmy także drożność kratek wentylacyjnych, które nie mogą być przesłonięte, ponieważ swobodna cyrkulacja ciepła z radiatora to podstawa wydajności lodówki. Aby dłużej cieszyć się świeżością produktów mrożonych powinniśmy, tak układać jedzenie, aby te wymagające najniższej temperatury znajdowały się na dnie.

Ciekawym rozwiązaniem dla zwiększenia metrażu kampera w trakcie podróży staje się coraz bardziej modna markiza. Jest to miękkie wyposażenie pojazdu, która daje dodatkowe zadaszenie w trakcie odpoczynku. Jest specjalnie zaprojektowania do osadzenia jej w ziemi na dwóch aluminiowych palach. Bardzo szybko można ja złożyć, a także rozłożyć, co jest niezastąpione w razie nagłej zmiany pogody. Niestety taka markiza ma również swoje wady. Jej montaż nie należy do tanich. Ponadto jej konstrukcja wystaje z boku ściany kampera, przez co łatwo zawadzić nią np. o wystające gałęzie. Dlatego też należy poważnie zastanowić się, czy jest nam ona niezbędna.

Każdego kampera z pewnością jesteśmy w stanie wyposażyć w dodatkowe sprzęty i funkcjonalności, które ułatwią i uatrakcyjnią nam wypoczynek. Jednakże w pierwszej kolejności koniecznie powinniśmy skontrolować sprawność podstawowych sprzętów i instalacji, aby móc cieszyć się bezpieczną i spokojną podróżą w gronie rodziny i przyjaciół.

Kamperem w czasach koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa na świecie sprawił, że zdecydowana większość planów każdego z Nas musiała ulec zmianie lub zostać odłożona na później....

Przygotowanie do długiej podróży

Wielu z Nas uwielbia podróżowanie i chętnie wybiera się nie tylko na krótkie wyjazdy, ale również bardzo długie wyprawy. Podróżowanie to bardzo...

Przygotowanie kampera do sezonu

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, zanim jednak nastąpi wielu z wielbicieli wyjazdów kamperem decyduje się na podróż zimą. Przygotowanie...